Leasing hali namiotowej - czy to się opłaca?

Leasing hali namiotowej - czy to się opłaca?

Postawienie hali namiotowej, której koszty są zdecydowanie niższe niż budynku murowanego, wciąż może stanowić duże obciążenie finansowe dla początkującego przedsiębiorcy. Wynajem hali jest możliwy, ale jest to wyjście krótkowzroczne – warto się zdecydować na  leasing hali magazynowej, przemysłowej lub innej, która finalnie, po spłaceniu wszystkich rat, zostać może własnością przedsiębiorcy. Jakie korzyści płyną z leasingu hali namiotowej?

Dlaczego warto zainwestować w halę namiotową?

Hale namiotowe to mobilne, ekonomiczne i uniwersalne rozwiązanie w budownictwie przemysłowym. Ich konstrukcja, opierająca się na metalowym szkielecie i okryciu np. z plandeki, sprawia, że czas potrzebny do postawienia budowli tego typu skraca się nieporównywalnie do budowy murowanego budynku. Wbrew pozorom, ten rodzaj zabudowy jest odpowiedni na każdą porę roku, a nie tylko sezon letni. Mimo pozornie cienkich ścian innowacyjne materiały zastosowane w konstrukcji, ocieplają wnętrze. Hale mogą być więc ogrzewane albo też klimatyzowane, w zależności od zapotrzebowania. Halę namiotową można przeznaczyć pod magazyn, pawilony handlowe, pomieszczenia biurowe lub gospodarcze – wielość ich zastosowań świadczy o ogromnej funkcjonalności tych konstrukcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczenie hali za jakiś czas zmienić. Można to zrobić w każdej chwili np. poprzez rozbudowę. Ich ogromną zaletą jest również mobilność – można je przenieść w inne miejsce, a postawienie hali trwa w zasadzie kilka dni. Nie posiadają kolumn ani innych elementów potrzebnych do wzmocnienia konstrukcji, dlatego przestrzeń jest wykorzystana efektywniej niż w innych budowlach. Hale namiotowe są najczęściej przygotowywane na dane zamówienie i dostosowane do indywidualnych preferencji. Cena realizacji (a więc projektu, materiałów, transportu, montażu itd.) wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i jest znacznie bardziej opłacalna od budowania murowanego obiektu. Jeśli taki koszt jest wciąż zbyt wysoki dla przedsiębiorcy, to jest sposób – leasing hali przemysłowej, produkcyjnej lub magazynowej.

Leasing hali namiotowej czy wynajem?

Leasing to użyczenie danego przedmiotu materialnego, niejako wynajmu, za ratalną opłatą, na warunkach określonych w umowie leasingu, z możliwością wykupienia po spłacie wszystkich rat. Najlepsze firmy produkujące hale namiotowe mają w swojej ofercie możliwość leasingu hali, co jest znakomitym rozwiązaniem dla klientów, których nie stać na zakup. Wynajem hali jest możliwy, lecz po prostu mało opłacalny dla klienta. Raty leasingu są zazwyczaj nieznacznie wyższe od rat wynajmu, a po kilku latach użytkowania (w zależności od zawartej umowy), klient ma możliwość wykupu hali w leasingu na korzystnych warunkach. Nawet jeśli po kilku latach z jakiegoś powodu planuje się zakup innej hali, to leasingową, po wykupie, można odsprzedać. Należy pamiętać o tym, że leasing hali produkcyjnej lub innej, w przeciwieństwie do wynajmu, jest inwestycją we własne przedsiębiorstwo, a ponadto przynosi firmie spore korzyści finansowe w postaci oszczędności. Leasing hali wymaga posiadania wkładu własnego na poziomie 10% do 40% w zależności od rodzaju leasingu i sytuacji finansowej przedsiębiorcy. To jednak nie jest jedyna możliwość, ponieważ można skorzystać również z leasingu na budowę hali. Ten sposób wiąże się z tym, że inwestor buduje halę, korzystając np. z kredytu inwestycyjnego, którą leasing następnie odkupuje. W ten sposób inwestor staje się klientem leasingowym hali. 

Leasing operacyjny a finansowy.

Decydując się na leasing hali, przedsiębiorca powinien dokonać kolejnego wyboru dotyczącego rodzaju leasingu, a możliwości ma dwie: finansowy bądź operacyjny. Różnice pomiędzy nimi opierają się przede wszystkim na różnych przepisach podatkowych. Leasing finansowy zwany kapitałowym to umowa, w której nabyta rzecz np. hala namiotowa, jest środkiem trwałym leasingobiorcy, a więc danego przedsiębiorstwa. To firmę obowiązują odpisy amortyzacyjne, a do pozostałych kosztów uzyskania przychodu doliczyć można jedynie odsetki od rat leasingowych. Po zapłacie ostatniej leasingobiorca staje się natychmiast właścicielem danego środka trwałego. Podatek VAT w tym przypadku opłaca się z góry. W przypadku leasingu operacyjnego, zwanego bieżącym, to leasingodawca pozostaje właścicielem hali, dlatego na nim ciąży obowiązek odpisów amortyzacyjnych. Klient natomiast może ująć w kosztach comiesięczne raty leasingowe i wysokość opłaty początkowej. Po zakończeniu umowy leasingowej halę namiotową można wykupić po niższej cenie niż rynkowa. Okres leasingu uzależniony jest od różnych czynników, np. użytych do budowy hali materiałów – w przypadku plandeki okres ten może być krótszy aniżeli w przypadku hali z twardymi ścianami. Wybór odpowiedniej formy leasingu zależy od sytuacji finansowej i polityki podatkowej konkretnej firmy.

BEST – POL ma w swojej ofercie leasing hali namiotowej. Jest to bezpieczna inwestycja i najbardziej opłacalne wyjście dla firm i przedsiębiorców. BEST – POL oferuje niemal nieograniczone możliwości wyboru hal namiotowych, doskonale dobranych do biznesu, który prowadzisz. Indywidualne podejście do klienta w kwestii projektu hali i optymalnej formy leasingu to gwarancja udanej współpracy. 

_ _ _